See amfetamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "amphetamine"
},
"expansion": "English amphetamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English amphetamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "amfetamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "amfetamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "amfetamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "amfetamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Recreational drugs",
"orig": "fi:Recreational drugs",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "amfe"
}
],
"glosses": [
"amphetamine"
],
"hyponyms": [
{
"sense": "slang expressions for metamphetamine",
"word": "meta"
},
{
"sense": "slang expressions for metamphetamine",
"word": "jää"
},
{
"sense": "slang expressions for metamphetamine",
"word": "kristalli"
},
{
"sense": "slang expressions for metamphetamine",
"word": "lasi"
},
{
"sense": "metamphetamine",
"word": "metamfetamiini"
}
],
"id": "en-amfetamiini-fi-noun-DVUeOxfU",
"links": [
[
"amphetamine",
"amphetamine"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"slang"
],
"word": "piri"
},
{
"word": "spiidi"
},
{
"word": "vauhti"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑmfetɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ɱfe̞t̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "amfetamiini"
}
{
"derived": [
{
"word": "amfe"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "amphetamine"
},
"expansion": "English amphetamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English amphetamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "amfetamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amfetamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amfetamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "amfetamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "amfetamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "amfetamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"hyponyms": [
{
"sense": "slang expressions for metamphetamine",
"word": "meta"
},
{
"sense": "slang expressions for metamphetamine",
"word": "jää"
},
{
"sense": "slang expressions for metamphetamine",
"word": "kristalli"
},
{
"sense": "slang expressions for metamphetamine",
"word": "lasi"
},
{
"sense": "metamphetamine",
"word": "metamfetamiini"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "amfetamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/5 syllables",
"fi:Recreational drugs"
],
"glosses": [
"amphetamine"
],
"links": [
[
"amphetamine",
"amphetamine"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑmfetɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ɱfe̞t̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"slang"
],
"word": "piri"
},
{
"word": "spiidi"
},
{
"word": "vauhti"
}
],
"word": "amfetamiini"
}
Download raw JSONL data for amfetamiini meaning in All languages combined (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.